سوالات متداول دانشجویان دانشگاه پیام نور | همیشه آنلاین

نوشته شده در موضوع تدریس خصوصی در 01 اکتبر 2017

سوالات متداول دانشجویان دانشگاه پیام نور

سوالات متداول دانشجویان دانشگاه پیام نور

سوالات متداول دانشجویان دانشگاه پیام نور

سوال:مرکز رشد چیست ؟

پاسخ:مرکزی است تحت مدیریت متخصصین حرفه ای که با ارائه خدمات حمایتی از ایجاد و توسعه حرفه های جدید توسط کارآفرینانی که اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن دارند ، پشتیبانی می کند.

سوال:هسته و واحدهای فناوری کدامند ؟

پاسخ:هسته فناوری : مقصود افراد یا گروههای حقیقی هستند که دارای ایده نوآورانه صنعتی یا خدماتی هستند و به منظور تکمیل ایده خود در دوره پیش رشد مستقر می شوند و در صدد تشکیل یک موسسه یا شرکت حقوقی در یک زمینه کاری مشخص می باشند

واحد های فناوری :واحدهای دارای هویت حقوقی مستقل از مرکز رشد بوده که در زمینه تحقیقات کاربردی و توسعه ای ، طراحی مهندسی، مهندسی معکوس ، انتقال فناوری ، ارائه خدمات تخصصی و فعالیت در جهت تجاری کردن نتایج تحقیقات فعالیت می نمایند و در مرکز رشد مستقر هستند . این واحدها از جمله شامل شرکتهای خصوصی ، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع ، و یا مراکز تحقیقاتی وابسته به دانشگاه ها یا دستگاه های اجرایی هستند.

سوال:چه کسانی می توانند در مرکز رشد مستقر شوند ؟

پاسخ:مرکز رشد شامل دو دوره رشد و پیش رشد ( رشد مقدماتی ) می باشد که ضمن تعریف این دوره ها مشخص می شود چه کسانی می توانند وارد این دوره ها شوند :

دوره پیش رشد : دوره ای حداکثر 6 ماهه است که در آن افراد و یا گروه های مستعدی که دارای ایده های نوآورانه صنعتی هستند پس از تائید طرح و ایده آنها توسط مدیریت ،وارد می شوند ، به این افراد مشاوره و آموزشهای لازم برای آشنایی با بازار ، شناسایی گروه کاری، تثبیت ایده کاری و ایجاد هویت های حقوقی مستقل داده می شود. در صورت موفقیت در این دوره مقدماتی و کسب هویت مستقل حقوقی ، این گروهها می توانند متقاضی اسکان رسمی در مرکز رشد شوند.

دوره رشد : دوره ای است حداکثر 3 ساله که طی آن واحدهای فناوری مستقر در مرکز رشد به معیارهای رشد یافتگی دست یافته و پس از آن از مرکز رشد خارج می شوند.

علاوه بر این شرکتهای دانش بنیان نیز می توانند در مرکز رشد مستقر شوند .

سوال:آیا در دانشگاه پیام نور مرکز رشد وجود دارد ؟

پاسخ:در حال حاضر دانشگاه برای ایجاد شبکه ای متشکل از مراکز رشد مستقر در واحد ها و مراکز دانشگاه پیام نور در سراسر کشور که از طریق سیستم شبکه ای به هم مرتبط باشند به صورتی که بتوانند از طریق این سیستم با استفاده از فناوری اطلاعات خدمات آموزشی ، مشاوره ای و بازار یابی و حقوقی دریافت نمایند ، به عنوان شبکه داخلی مراکز رشد اقدام نموده است . آئین نامه ها و دستورالعملهای ایجاد آن مراحل نهایی تصویب را طی می کندو به محض تصویب به همه استانها برای اجرا ابلاغ خواهد شد . علیرغم آن در استانهای لرستان – مرکز نورآباد ، کرمان – مرکز کرمان و تهران – مرکز تهران شمیرانات ، مرکز رشد اقماری به عنوان زیر مجموعه پارک علم و فناوری فعالیت می نماید .

سوال:چه خدماتی از طرف مراکز رشد دانشگاه پیام نور ارائه می شود ؟

پاسخ:این خدمات شامل تامین محل کار (به صورت اجاره) ، خدمات آزمایشگاهی ، کارگاهی و اطلاع رسانی ، خدمات مدیریتی ، پروژه یابی و بازاریابی ، آموزش های تخصصی ویژه و مشاوره و سایر خدمات مرتبط با توسعه ، رشد و ارتقای واحدهای فناوری می باشد .

سوال:آیا در قبال این خدمات هزینه ای از هسته ها / واحدها و یا شرکتهای دانش بنیان اخذ می گردد ؟

پاسخ:برای ارائه این خدمات تعرفه هایی با حداقل مقادیر و با رعایت صرفه و صلاح هسته ها / واحدها و شرکتها و با هدف حمایت از آنها منظور می شود .

سوال:تولیدات صوتی در چه رشته هایی وجود دارد؟

پاسخ: در 7 رشته (الهیات (کلیه گرایشها)، حقوق، روانشناسی، علوم اجتماعی(کلیه گرایشها)، علوم تربیتی(کلیه گرایشها)، مترجمی و زبان ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی و دروس عمومی)

 سوال:درچه رشته هایی راهنما و ترجمه نیز لوح شنیداری دارند؟

پاسخ: الهیات، حقوق و مترجمی و زبان ادبیات انگلیسی

سوال:آیا تولیدات شنیداری فقط مختص به روشندلان میباشد، یا اینکه افراد عادی هم میتوانند از این دروس استفاده کنند؟

 پاسخ: این دروس فقط مختص به روشندلان نمیاشد، افراد عادی هم می­توانند استفاده کنند.

 سوال:آیا این تولیدات شنیداری برای مقطع کارشناسی ارشد هم میباشد؟

پاسخ: خیر، این تولیدات فقط برای مقطع کارشناسی می­باشد.

سوال:نحوه دسترسی به تولیدات صوتی از چه طریق امکانپذیر است؟

پاسخ:کتابخانه دیجیتال

سوال:مطالبی که در تولیدات تصویری و چند رسانه ای وجود دارد را توضیح دهید؟

پاسخ:تولیدات تصویری و چند رسانه ای شامل خلاصه مطالب و فصول هر درس است که توسط استاد تدریس شده و از اشکال و انیمیش نیز برای توضیحات بیشتر استفاده شده است. و در انتهای هر برنامه نمونه سئوالات چند گزینه ای همراه با راه حل و توضیحات اضافی وجود دارد.

سوال:در چه رشته هایی تولیدات تصویری و چند رسانه ای وجود دارد؟

پاسخ:در بسیاری از رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور فیلم تصویری تولید شده است از جمله مترجمی و زبان و ادبیات انگلیسی- زبان و ادبیات فارسی- علوم تربیتی و روانشناسی- جغرافیا- صنایع دستی- اقتصاد- علوم اجتماعی – کتابداری- آمار- حسابداری – مدیریت دولتی و بازرگانی- الهیات و معارف اسلامی- حقوق – زیست شناسی- ریاضی- فیزیک- زمین شناسی- کامپیوتر.

سوال:آیا برای کلیه دروس رشته ها فیلم تصویری و چند رسانه ای وجود دارد؟

پاسخ:خیر، در هر رشته تحصیلی فقط برای چند عنوان درس فیلم تصویری و چند رسانه ای تولید شده است.

سوال:آیا تولیدات تصویری و چند رسانه ای فقط مختص دانشجویان عادی می باشد؟

پاسخ:خیر، با توجه به اینکه تولیدات تصویری و چند رسانه ای شامل توضیحات و قسمتهای متنوع و مختلفی است. لذا می تواند برای هر شنونده ای قابل استفاده باشد.

سوال:درچه مقاطع تحصیلی تولیدات تصویری و چند رسانه ای موجود است؟

پاسخ:کارشناسی

سوال:نحوه دسترسی به تولیدات تصویری و چند رسانه ای از چه طریق امکانپذیر است؟

 پاسخ:کتابخانه دیجیتال

سوال:منظور از محتوای الکترونیکی چیست؟

پاسخ: محتوای الکترونیکی نسخه الکترونیکی از محتوای کتاب می باشد که به منظور استفاده دانشجویان مجازی تولید می شود. محتواهای الکترونیکی بر اساس استاندارد Scorm تولید و برای استفاده از آن باید بر روی LMS بارگذاری شود.

سوال: LMS چیست؟

 پاسخ: (Learning Management System) سامانه تحت وب می باشد که جهت استفاده دانشجویان مجازی تولید شده است. دانشجویان می توانند از طریق اینترنت و از هر نقطه وارد این سامانه شده و از امکانات آموزشی آن استفاده نمایند همچنین برگزای کلاس های مجازی نیز از طریق این سامانه انجام می پذیرد.

 سوال:جهت مشاهده و استفاده از محتواهای الکترونیکی تولید شده بر اساس استاندارد Scorm چه کار باید کرد؟

 پاسخ: جهت مشاهده محتواهای الکترونیکی که بر اساس استاندار Scorm تولید می شوند می بایست از Scorm Player استفاده نمود که این نرم افزار در LMS موجود می باشد.

 سوال:آمار تولید محتوای الکترونیکی دانشگاه چقدر است؟

 پاسخ: تاکنون حدود 900 عنوان از دروس دانشگاه تولید محتوای الکترونیکی شده است که 820 عنوان آن در مقطع کارشناسی ارشد و مخصوص دانشجویان ارشد مجازی تولید شده است. 80 عنوان مابقی در مقطع کارشناسی تولید شده است.

 سوال:منظور از کتاب الکترونیکی(e-book) چیست؟

 پاسخ: e-book همان کتاب درسی می باشد که به صورت الکترونیکی توسط نرم افزار تولید شده و شامل برخی از امکانات الکترونیکی جهت سهولت در استفاده از کتاب برای دانشجو می باشد.

 سوال:امکانات موجود در کتاب الکترونیکی چیست؟

 پاسخ: امکاناتی که کتاب الکترونیکی نسبت به نسخه چاپی کتاب دارد عبارتست از امکان جستجو در کتاب، علامت گذاری، نشانه گذاری، آزمونهای تعاملی، انیمیشن، فهرست مطالب و … .

 سوال:منظور از آزمون های تعاملی چیست؟

پاسخ: اینست که دانشجو می تواند در همان لحظه به سوالات آزمون پاسخ دهد و در پایان نرم افزار کارنامه آزمون به همراه پاسخ درست سوالات را به کاربر نمایش می دهد.

سوال:چه تعداد کتاب الکترونیکی در دانشگاه تولید شده و نحوه دسترسی به آنها چگونه می باشد؟

پاسخ: تعداد 60 عنوان از دروس کارشناسی به صورت e-book تولید شده اند که برای تهیه آنها باید به سامانه کتابخانه دیجیتال مراجعه نمایید.

سوال: آیا کلمه فراگیر در دانشنامه درج می شود یا خیر؟

 پاسخ: در دانشنامه کلمه فراگیر درج نمی شود.

 سوال: پذیرش دانشجو از طریق آزمون سراسری در دانشگاه پیام نور به چه صورتی انجام می پذیرد؟

 پاسخ: در حال حاضر دانشگاه پیام نور در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از طریق آزمون سراسری که همه ساله توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می شود، اقدام به پذیرش دانشجو می نماید. کلیه متقاضیان تحصیل در این دانشگاه علاوه بر شرایط عمومی باید دارای شرایط اختصاصی پیام نور نیز باشند.

 سوال:شرایط پذیرش دانشجو در دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور به چه صورتی می باشد و به چند بخش تقسیم می شود؟

 پاسخ: یکی از راه های پذیرش و جذب دانشجو در این دانشگاه، دوره های فراگیر است، در این دوره ها داوطلب پس از ثبت نام و اخذ دفترچه راهنما و شرکت در چند درس عمومی و اختصاصی متناسب با رشته و مقطع تحصیلی و پس از احراز شرایط به دانشجوی رسمی تبدیل وضعیت می دهد. این دوره اختصاصاً دوره دانشپذیری نامیده می شود و پس از تبدیل از دانشپذیر به دانشجو میتوانند ازخدمات آموزشی فوق همانند دانشجویان رسمی بهره مندشوند.درحال حاضراین دوره در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو دارد.

 سوال: آیا طبق قوانین دانشگاه پیام نور تحصیل همزمان در دو رشته مجاز است؟

پاسخ: بر اساس ماده 11 آئین نامه آموزشی،دانشجو مجاز است با رعایت ضوابط پذیرش دانشجو در یک زمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه و یا علاوه برآن در یکی دیگر از دانشگاهها نیز تحصیل نماید،ولی درحال حاضر بعلت مخالفت سازمان سنجش آموزش کشور امکان ادامه تحصیل در دورشته تحصیلی که از طریق آزمون سراسری دانشجو میپذیرد مقدور نیست.با این حال دانشجو میتواند علاوه بر یک رشته تحصیلی از طریق آزمون سراسری دریک رشته دیگر نیز از طریق فراگیر ادامه تحصیل دهد.

 تحصیل همزمان با انجام خدمت وظیفه عمومی بلامانع است، دراینصورت شرایط ادامه تحصیل و مقررات وظیفه عمومی به عهده دانشجو است.

 دانشجویی که در دومین رشته تحصیلی در دانشگاه ادامه تحصیل میدهد، ملزم است شهریه دوره های فراگیر را پرداخت نماید.

 دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده میکنند، و مایل به تحصیل در رشته دوم نیز می باشند، در این صورت حداکثر سنوات تحصیلی آنها براساس رشته اول،که برای آن معافیت صادر شده محاسبه میشود،و به محض قطع رابطه تحصیلی به هر علت در رشته اول، در رشته دوم نیز ادامه تحصیل مقدور نخواهد بود، مگر هم زمان با خدمت وظیفه عمومی و یا پس از آن.

 سوال: در صورتی که دانشجو عدم مراجعه داشته باشد (از یک تا چندین ترم)چه مواردی را باید انجام دهد؟

 پاسخ: دانشجو موظف است در مهلت های تعیین شده برای ثبت نام به دانشگاه مراجعه نماید و عدم مراجعه به منزله انصراف ازتحصیل محسوب میشود و دانشجو حق ثبت نام را ندارد.

 · لغو عدم مراجعه از اولین نیمسال تا پایان سنوات مجاز تحصیل(کاردانی و کارشناسی)بعهده مراکز میباشد.

 · لغو عدم مراجعه دانشجویان استفاده کننده از معافیت تحصیلی تا دو نیمسال قبل از اتمام سنوات مجاز تحصیلی بعهده مراکز استانی است در صورت عدم مراجعه بیش از دو نیم سال دانشجو اخراج و به نظام وظیفه معرفی میشود.

 · صدور مجوز لغو عدم مراجعه و ثبت نام توسط مراکز و یا مراکز استانی حداکثر تا پایان زمان ثبت نام با تاخیر مطابق تقویم دانشگاهی مقدور است، در صورتی که بعد از مهلت فوق صادر شود نیمسال مذکور مرخصی تحصیلی ثبت خواهد شد و انتخاب واحد از نیمسال بعد مقدور خواهدبود.

 · پرداخت شهریه ثابت برای نیمسال های لغو عدم مراجعه شده الزامی است در اینصورت آن نیمسال ها مرخصی تحصیلی ثبت میشود.

 · ثبت نام از دانشجو بدون لغو عدم مراجعه و کسب مجوز از مراجع ذیصلاح خلاف مقررات آموزشی است.

 سوال: آیا برای دانشجویان دانشگاه پیام نور کلاس تشکیل می شود؟

 پاسخ: نظام آموزشی در دانشگاه به روش حضوری صورت نمیگیرد و لازم است در ابتدای هر سال تحصیلی به نحو مقتضی موضوع به دانشجویان تازه وارد اعلام شود و منتظر تشکیل کلاس به روش نظام سنتی نباشند در واقع آموزش در این دانشگاه بر محوریت کتاب و دانشجو استوار است با این حال دانشگاه در تلاش است تا بتواند تعداد کلاسها را بیشتر کند و دانشجویان را تشویق به حضور در کلاس نماید.

 سوال: آیا در درس های عملی و نظری قبولی در یک بخش نظری یا عملی کفایت می کند؟

 پاسخ: کسب نمره قبولی دریک بخش نظری و یا عملی به منزله معافیت از بخش دیگر نیست،بعبارت دیگر درسهایی که نمره از میانگین بخش نظری و عملی تعیین میشود،کسب قبولی در یک بخش یا بخش دیگر معنی پیدا نمیکند.کسب50 ٪نمره نظری برای احتساب نمره عملی الزامی است.

 سوال: آیا حضور در کلاس های دانشگاه پیام نور الزامی است؟

 پاسخ: حضور در کلاسهای رفع اشکال گروهی الزامی نیست و در درسهای عملی آزمایشگاهی و یا درسهای که بخشی از آن عملی است الزامی است و غیبت در بیش از سه جلسه کلاسهای آن به منزله حذف درس می باشد.

 سوال: در صورتی که دانشجویی پیش نیاز یک درس را رعایت نکرده باشد،چه اتفاقی می افتد؟

 پاسخ: دانشجو ملزم به رعایت پیش نیازهای اعلام شده در برنامه 9 ترمه می باشد، به هر علت عدم رعایت پیش نیاز به منزله حذف درس پس نیاز است. دانشجو ملزم به رعایت پیش نیازهای اعلام شده در برنامه 9 ترمه می باشد، به هر علت عدم رعایت پیش نیاز به منزله حذف درس پس نیاز است و در صورت عدم رعایت پیش نیاز ،در هر زمان که مشخص شود،درس پس نیاز حذف خواهد شد.

 سوال: اگر دانشجویی درس پیش نیاز را انتخاب و از آن نمره مردودی بگیرد آیا می تواند درس پیش نیاز را اخذ نماید؟

 پاسخ: اگر دانشجویی درس پیش نیاز را انتخاب و از آن نمره مردودی بگیرد، می تواند درس پس نیاز را همراه با آن انتخاب و امتحان دهد.

 درصورت عدم قبولی در درس پیش نیاز، دانشجو موظف است، فقط همان درس مردودی را بلافاصله در ترم های بعدی انتخاب و تکرار نماید و نیازی به انتخاب درس پس نیاز که از آن نمره قبولی گرفته نیست.

 در مواردی که دانشجو درس تطبیقی پس نیاز داشته باشد که هنوز پیش نیاز را نگذرانده است عدم رعایت پیش نیاز بلامانع است.

 سوال: در صورتیکه دانشجو در یک درس اختیاری نمره مردودی بگیرد آیا می تواند درس اختیاری دیگری اخذ نماید؟

 پاسخ: در صورتیکه دانشجو در یک درس اختیاری نمره مردودی بگیرد، می تواند از جدول دروس اختیاری درس دیگری را انتخاب و بگذراند با این حال نمره مردودی آن درس نیز در میانگین ترم و کل مطابق مقررات سال ورود محاسبه می شود.

 سوال: در صورتی که دانشجو تعداد واحد مجاز را رعایت نکرده باشد چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

 پاسخ: عدم رعایت سقف مجاز منجر به حذف واحد مازاد از انتهای برگ واحد دانشجو می گردد و آموزش مرکز موظف به اجرای آن می باشد.در سیستم جامع خدمات آموزشی این موضوع کنترل می گردد.

 سوال: حداکثر واحد انتخابی برای ترم تابستان چند واحد است؟

 پاسخ: در ترم تابستان حداکثر تعداد واحد انتخابی ،چه در مرکز و یا مهمان 8 واحد می باشد و دانشجو مجاز به انتخاب تعداد واحد بیشتر نیست.

 سوال: چنانچه میانگین نیمسال قبل دانشجو در زمان انتخاب واحد مشخص نباشد دانشجو چند واحد می تواند اخذ نماید؟

 پاسخ: دانشجو می تواند حداکثر 14 واحد درسی ،با رعایت پیش نیاز انتخاب نماید، هرگونه افزایش و یا کاهش واحد انتخابی نسبت به 16 واحد فوق، بر اساس میانگین نیمسال قبل تا زمان حذف و اضافه باید انجام شود و تا زمان حذف اضطراری،هرگونه اضافه سقف واحد انتخابی از آخرین انتخاب و با رعایت پیش نیازهای درسها حذف و آموزش مرکز نباید اجازه امتحان به دانشجو بدهد.

 سوال: طول دوره و سنوات مجاز تحصیلی در دانشگاه پیام نور به چه صورتی است؟

 پاسخ: حداکثر مدت مجاز تحصیل برای کاردانی و کارشناسی ناپیوسته 5 سال و برای کارشناسی 10 سال تعیین شده است در صورتیکه دانشجو نتواند در مدت فوق واحدهای دوره را تکمیل نماید از دانشگاه اخراج می شود. افزایش 5 نیمسال سنوات برای دانشجویان مقطع کارشناسی پیوسته با افزایش شهریه ثابت ( ضریب 25/1) امکان پذیر می باشد.

 برای دانشجویانیکه از معافیت تحصیلی استفاده می کنند حداکثر مدت مجاز تحصیل در دوره های کاردانی یا کارشناسی ناپیوسته 3 سال و برای دوره کارشناسی 5 سال می باشد، درصورت عدم تکمیل سقف دوره در مدت فوق، دانشجو بعنوان اخراجی به حوزه نظام وظیفه معرفی می شود.

 نکته:میزان معافیت تحصیلی مقطع کارشناسی از سال 90 از 6 سال به 5 سال تقلیل پیدا نموده است.

 سوال: در دانشگاه پیام نور حذف و اضافه در چه زمانی صورت می گیرد؟

 پاسخ: دانشجو می توانند در هر نیمسال تحصیلی فقط در مهلت های تعیین شده کمتر از دو هفته پس از نیمسال تحصیلی، نسبت به حذف اضافه درسهای انتخابی بر اساس تقویم دانشگاهی اقدام نماید.

 سوال: حذف اضطراری در چه زمانی انجام می شود وچه شرایطی می بایست رعایت شود؟

 پاسخ: در صورت اضطرار، دانشجو می تواند تا یک هفته به پایان نیمسال یک یا چند درس از درسهای انتخابی را حذف نماید، مشروط به اینکه واحدهای باقی مانده از حد نصاب تعیین شده کمتر نشود در غیراینصورت کل نیمسال حذف خواهد شد.

 در صورت حذف نیمسال تحصیلی مرخصی تحصیلی صادر می شود.

 شهریه واحد های حذف شده در زمان حذف و اضافه به عنوان بستانکار برای ترم های آتی ثبت میگردد اما شهریه واحد های حذف شده در زمان حذف اضطراری به هیچ عنوان مسترد نخواهد گشت.

 سوال: اگر دانشجویی در امتحان یک یا چندین درس شرکت ننماید آیا نمره درس صفر ثبت می گردد؟

 پاسخ: خیر،در صورتی که تعداد واحد از سقف مجاز کمتر نشود غیبت موجه ثبت می گردد و نیاز به ارائه گواهی پزشکی نمی باشد.

 سوال: دانشجویان دانشگاه پیام نور تا چند نیمسال می توانند از مرخصی تحصیلی استفاده نمایند؟

 پاسخ: دانشجو می تواند در دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته 3 نیمسال و در دوره های کارشناسی پیوسته 6 نیمسال از مرخصی تحصیلی استفاده نماید.

 دانشجویی که از معافیت تحصیلی استفاده می کند در دوره کاردانی یک نیمسال و کارشناسی دو نیمسال از مرخصی تحصیلی استفاده کند مدت مرخصی تحصیلی جزء حداکثر سنوات دانشجو محاسبه می شود درزمان اخذ مرخصی تحصیلی دانشجو موظف به پرداخت شهریه ثابت می باشد در غیر اینصورت عدم مراجعه محسوب می شود.

 سوال: معیار های ارزیابی دانشجوی کارشناسی در امتحانات به چه صورتی می باشد؟

 پاسخ: نمره درس بصورت عددی و بر معیار 0 تا 20 تعیین شده و نمره قبولی هر درس 10 می باشد. نمره کلیه درسها اعم از قبولی یا مردودی، در کارنامه ثبت خواهد شد.

 برگزاری آزمون پایان ترم الزامی است. اگر درس خودخوان باشد نمره پایان ترم نمره نهایی است.

 نمره درسهای ترم تابستان، تکدرس و درس های پذیرفته شده فقط در محاسبه میانگین کل دانشجو منظور می شود.

 سوال: معدل دانشجو در هر نیمسال به چه صورت محاسبه می شود؟

 پاسخ: در پایان هر نیمسال تحصیلی میانگین نمره های دانشجویان در آن نیمسال بنام میانگین نیمسال، ومیانگین نمره های کلیه در سهای گذرانده شده از اول دوره تحصیلی دانشجو تا پایان نیمسال تحصیلی بنام میانگین کل محاسبه و در کارنامه وی ثبت می شود.

 برای محاسبه میانگین نیمسال تعداد واحدهای هر درس اخذ شده در آن نیمسال تحصیلی در نمره آن درس ضرب و مجموع حاصل ضرب ها بر تعداد واحدهای گرفته شده در آن نیمسال تقسیم می گردد.

 برای محاسبه میانگین کل تعداد واحد هر درس گذرانده شده تا پایان آخرین نیمسال تحصیلی درنمره آن درس ضرب و مجموع حاصل ضرب ها بر تعداد کل واحدهای گذرانده شده تا پایان آخرین نیمسال تقسیم می شود.

 نمره درسهای ترم تابستان و درس های پذیرفته شده و نیز تکدرس تنها در محاسبه میانگین کل دانشجو محسوب می شود.

 سوال: دانشجوی مشروطی به چه دانشجویی اطلاق می شود؟

 پاسخ: اگر میانگین کل دانشجو کمتر از 12 باشد وضعیت دانشجو به دانشجوی مشروطی تبدیل می شود. دانشجوی مشروط حق انتخاب بیش از 14 واحد درسی را ندارد.

 سوال: شرایط انتقال در دانشگاه پیام نور چیست؟

 پاسخ: با توجه به ماده 6 از پیوست شماره 3 آیین نامه آموزشی و با توجه به صدور مدارک یکسان در دانشگاه پیام نور انتقال دانشجو منتفی است و دانشجو می تواند از مهمان موقت و دائم استفاده کند.

 سوال: شرایط مهمان شدن دانشجو در پیام نور چگونه است؟

 مهمان شدن دانشجو به شرط داشتن رشته در مرکز مقصد و با موافقت مراکز مبداء و مقصد انجام می پذیرد. برای این منظور دانشجو باید در مهلت اعلام شده درخواست خود را در سیستم جامع گلستان ثبت نماید. دانشجو با شرایط خاص اعم از بیماری یا تغییر محل سکونت یا تغییر محل کار می تواند تقاضای مهمان دائم نماید.

 مهمان شدن دانشجو از سایر دانشگاهها اعم دولتی یا غیر دولتی با موافقت مرکز و دانشگاه مبدا بلامانع است.

 سوال: شرایط تغییر رشته در دانشگاه پیام نور چیست؟

 پاسخ: دانشجو درطول تحصیل فقط یکبارمیتواند تغییر رشته دهد.

 برای تغییر رشته داشتن شرایط زیر الزامی است :

 •  حداقل 12 واحد درسی گذرانده باشد، درسهای پیش دانشگاهی ومعادلسازی شده جزو 12 واحد محسوب نمی شود.(دانشجویان سراسری)
 •  نمره آزمون ورودی دانشجو از نمره آزمون پایین ترین فرد پذیرفته شده درهمان رشته همان سال، سهمیه وسال کمتر نباشد.
 •  تغییررشته دانشجویان دوره های فراگیر دوره های بدون آزمون مقدور نمی باشد و دانشجو می تواند از طریق پذیرش مجدد در رشته مورد نظر تحصیل نماید.
 •  درصورت موافقت یا تغییر رشته و ثبت نام در رشته جدید حق بازگشت به رشته قبلی را نخواهد داشت.
 •  تا زمانی که با تغییر رشته دانشجو موافقت نشده دانشجو موظف به ثبت نام در رشته قبلی است.
 •  تقاضای تغییر رشته حداقل شش هفته پیش ازشروع نیم سال تحصیلی باید باشد.

سوال:تغییر گرایش در پیام نور به چه صورتی انجام می پذیرد؟

 پاسخ:همانند شرایط تغییر رشته می باشد.

 سوال: چه زمانی تطبیق واحد برای دانشجویان سراسری انجام می پذیرد؟

 پاسخ:دانشجو حداکثر تا پایان دومین نیمسال تحصیلی بعد از پذیرش موظف به ارائه ریزنمره های تایید شده خود به آموزش مرکز/ واحد می باشد این فرصت قابل تمدید نیست.

 سوال: تطبیق واحد برای دانشجویان فراگیر در چه زمانی انجام می پذیرد و شروط تطبیق دروس چیست؟

 پاسخ: برای دانشجویان دوره های فراگیر دو نیمسال فوق پس از پایان نیمسال یا نیمسال های دانشپذیری محاسبه می شود.

 واحدهای درسی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی مورد تایید وزارت متبوع یا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و یا واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی مورد تایید گذارنده شده باشد.

 محتوای آموزشی درس های گذرانده شده قبلی با هشتاد درصد محتوای واحدهای مشابه در رشته جدید مطابقت داشته باشد تشخیص آن بعهده گروه های آموزشی مراکز استانی است.

 نمره های دانشجو در هر درس حداقل 10 در معیار صفر تا بیست و معادل آن در سایر معیارها برای دانشگاههای دولتی روزانه، شبانه پیام نور، مراکز تربیت معلم، آموزشکده های فنی حرفه ای وغیره باشد.

 از مراکز تربیت معلم صرفاً دروس عمومی مطابق جدول ارسالی قابل پذیرش است.

 نمره های دانشجو در هر درس حداقل 12 در معیار صفر تا بیست و معادل آن در سایر معیارها برای دانشگاههای غیردولتی اعم از حوزه های علمیه، دانشگاه آزاد، دانشگاه های غیرانتفاعی و غیره باشد .

 واحد های درسی دوره های معادل و یا دوره های داخلی و پودمانی دانشگاه جامع علمی و کاربردی با احراز شرایط زیر قابل پذیرش است:

 1.  – دانشجو درس یا درس ها را در دوره معادل دانشگاه پیام نور گذرانده باشد.
 2.  – دوره های معادل و یا سایر دوره های آموزشی در صورتی برای تطبیق واحد قابل پذیرش است که درامتحان جامع سازمان سنجش آموزش کشور شرکت و حد نصاب نمره لازم را کسب نموده باشد.

 واحد های گذرانده در دوره های پودمانی دانشگاه جامع علمی و کاربردی بشرط شرکت در امتحان جامع دانشگاه مذکور و ارائه گواهی قبولی با نمره حداقل 12 قابل بررسی و تطبیق می باشد.

 کلیه نمرات درس های تطبیقی در میانگین کل محاسبه می گردد.

 همچنین دانشپذیران مشروط قبل از گذراندن دروس مشروطی خود می توانند درخواست تطبیق واحدنمایند.

نکته مهم : دروس دوره دانشپذیری به هیچ وجه تطبیق ندارد.

 سوال: آزمون معرفی با استاد در دانشگاه پیام نور چه زمانی و به چه صورت انجام می پذیرد؟

 پاسخ: معرفی به استاد مقدور است که دانشجو فقط یک یا دو عنوان برای فراغت از تحصیل داشته باشد.

 دروس عملی، آزمایشگاهی و غیره قابل ارائه بصورت معرفی به استاد است.

 چنانچه دانشجویی بیش از دو عنوان درسی داشته باشد و در معرفی به استاد شرکت نماید دروس مورد نظر حذف خواهد شد.

 شهریه دروس تکدرس 50 % شهریه متغییر و شهریه ثابت کامل دریافت میشود.

 سوال: آیا دانشجویانی که در کلاس شرکت نکرده اند ملزم به پرداخت شهریه می باشند؟

 پاسخ: دانشجویی که انتخاب واحد نموده است اعم از این که در کلاسها و امتحانات شرکت داشته یا نداشته باشد ملزم به پرداخت شهریه ثابت و متغیر میباشد.

 سوال: آیا دانشگاه پیام نور یک دانشگاه دولتی است؟

 پاسخ:بلی

 سوال: آیا دانشگاه پیام نور به دانشجویان خوابگاه می دهد؟

 پاسخ: خیر

 سوال: آیا دانشجویان دانشگاه پیام نور، می تواند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند؟

 پاسخ: بلی؛ همانند سایر دانشگاه ها می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

 سوال:آیا حضور در کلاس های درسی الزامی است؟

 پاسخ: خیر؛ به استثناء دروس عملی و آزمایشگاهی، ضمنا دانشجویان در دروس نظری نیز از ۶ نمره فعالیت کلاسی بهره مند خواهند شد.

 سوال: کلاس های دانشگاه پیام نور، چه روزهایی تشکیل می شود؟

 پاسخ: تلاش بر آن بوده که در روزهای آخر هفته، مخصوصا پنجشنبه و جمعه تشکیل شود. ولی در سالهای اخیر کلاسها تقریبا در تمام طول هفته برگزار می شود و جمعه ها دانشگاه نیز تعطیل می باشد.

 سوال: آیا مدرک تحصیلی دانشگاه پیام نور معتبر است؟

 پاسخ: بلی؛ مدارک تحصیلی این دانشگاه همانند مدارک تحصیلی سایر دانشگاههای دولتی، معتبر است و برای ادامه تحصیل در داخل و خارج از کشور نیز معتبر است.مدارک از طرف وزارت علوم تحقیقات و فناوری تایید شده می باشد.

 سوال: آیا دانشجویان دانشگاه پیام نور، می توانند از وام دانشجویی استفاده نمایند؟

 پاسخ: بلی؛ همانند دانشجویان سایر دانشگاهها، می توانند از وام تحصیلی بهره مند شوند.

 سوال: آیا دانشگاه پیام نور، دانشجوی اخراجی نیز دارد؟

 پاسخ: خیر؛ اخراجی به دلیل مشروطی در پیام نور وجود ندارد. ولی اگر به هر دلیلی از جمله اتمام سنوات، عدم کسب معدل برای فارغ التحصیلی، نداشتن شرایط تحصیل، دلایل انضباطی امکان اخراج نیز وجود دارد.

 سوال: آیا تغییر رشته در پیام نور، میسر است؟

 پاسخ: بلی؛ تغییر رشته در دانشگاه پیام نور، با شرایط آسان تری نسبت به سایر دانشگاه ها انجام می پذیرید.

 سوال: آیا مدارک دانشگاه پیام نور رسمی است؟

 پاسخ: بلی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری می باشد.

 سوال: آیا با مدارک تحصیلی دانشگاه پیام نور می توان ادامه تحصیل داد؟

 پاسخ: بلی؛ هم در داخل و هم در خارج کشور.

 سوال: آیا دانشگاه پیام نور در تمامی گروه های آموزشی دانشجو می پذیرید؟

 پاسخ: خیر؛ در حال حاضر در رشته های علوم پزشکی، دانشجو ندارد.

 سوال: آیا کسانی که در سایر دانشگاه ها مدرک کاردانی گرفته اند. ادامه تحصیل آنها در پیام نور به چه شکل است؟

 پاسخ: دانشجویان پس از پذیرفته شدن در دانشگاه با ارائه ریزنمرات، تقاضای تطبیق واحد می کنند. واحد های گذرانده شده قابل بررسی و تطبیق است.

 نکته مهم: دانشجو دارای مدرک کاردانی و فاقد مدرک پیش دانشگاهی در صورتی که درمقطع کارشناسی پیوسته پذیرش شود، مدرک کاردانی بجای مدرک پیش دانشگاهی تلقی شده و معادلسازی نمی شود.

 سوال: آیا در دانشگاه پیام نور، شرایط انتقال و مهمان شدن وجود دارد؟

 پاسخ: فقط مهمان و مهمان دائم در مراکز و واحدهای دانشگاه

 سوال: آیا دانشگاه پیام نور، شرایط استخدامی بعد از فارغ التحصیلی دارد؟

 پاسخ: با توجه به معتبر بودن مدرک این دانشگاه همه ارگان ها در صورت نیاز، فارغ التحصیلان این دانشگاه را استخدام می نمایند.

 سوال: آیا در دانشگاه پیام نور، مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری، در تمامی رشته ها دایر است؟

 پاسخ: در حال حاضر در تمامی رشته ها دایر نمی باشد.

 سوال: آیا می توان بدون گذراندن پیش دانشگاهی، وارد دانشگاه شد و در آزمون ثبت نام کرد؟

 پاسخ: خیر؛ شرط ورود به مقطع کارشناسی دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی می باشد.

 سوال: آیا دانشجویان فعلی دانشگاه و موسسات آموزش عالی داخل و خارج از کشور (دولتی، غیردولتی) می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری برای ورود به دانشگاه شرکت کنند؟

 پاسخ: ولی پس از ورود به دانشگاه باید از رشته دانشگاهی قبلی انصراف دهند.

 سوال: آیا در دانشگاه پیام نور، تحصیل همزمان با انجام خدمت وظیفه عمومی امکان پذیر است؟

 پاسخ: بلی –البته این موضوع در حال حاضر از طرف سازمان نظام وظیفه ممنوع اعلام شده است.

 سوال: آیا می توان همزمان در دو رشته مختلف در دانشگاه تحصیل نمود؟

 پاسخ: بلی . در پیام نور نیز می توان به صورت همزمان در ۲ رشته تحصیل کرد.به شرط آنکه یک رشته از طریق ورودی کنکور سراسری باشد و یک رشته از طریق ورودی فراگیر پیام نور باشد.

 سوال: آیا برنامه های درسی و سرفصل دروس مطابق با سرفصل وزارت علوم تحقیقات و فناوری است؟

 پاسخ: بلی

 سوال: آیا در صورتی که دانشجویی نتواند ادامه تحصیل دهد مدرکی دال بر گذراندن تعداد واحدهای گذرانده شده و یا مدرک کاردانی داده می شود؟

 پاسخ: بلی – مطابق مقررات ماده 31 آیین نامه آموزشی مدرک کاردانی اعطا می شود.

 سوال: با توجه به جدول مراکز و واحدهای دانشگاه، در صورتی که مرکز یا واحد انتخابی ستاره دار باشدو احیانا امکان ارائه آموزش را نداشته باشد تکلیف دانشجو چیست؟

 پاسخ: طبق مقررات مربوط دانشجو برای ادامه تحصیل به نزدیکترین مرکز یا واحد آموزشی معرفی میشود.

 سوال: در صورتی که در جدول مربوط به شهرهای تحت پوشش، نام منطقه ای یا شهر قید نشده باشد، ولی نزدیک به مرکز یا واحد دانشگاه باشد آیا می تواند به عنوان منطقه تحت پوشش آن مرکز یا واحد محسوب شود؟

 پاسخ: منظور از شهرستان تحت پوشش، کلیه مناطقی است که در فاصله تقریبی ۱۲۰ تا ۱۶۰ کیلومتری هر مرکز یا واحد دانشگاه قرار دارند. در جدول فوق نیز فقط نام شهرستان ها و نقاط شهری مرکز یا واحد مربوط نوشته شده است شرکت داوطلبان از مناطق همجوار بلامانع است بدیهی است دانشگاه به دلیل بومی پذیری فاقد هر گونه امکانات خوابگاهی و اقامتی می باشد.

 سوال: دانشجویانی که از طریق دوره های فراگیر وارد می شوند با دانشجویانی که از طریق آزمون سراسری پذیرش می شوند چه تفاوتی دارند؟

 پاسخ: هر دو گروه برای ورود به دانشگاه از طریق سازمان سنجش آموزش کشور پذیرش می شوند و از معافیت نظام وظیفه، برخوردارند. برنامه های درسی هر دو گروه مشابه بوده لیکن پذیرفته شدگان فراگیر یک نیمسال تحصیلی جلوتر بوده و واحدهای نیمسال اول تحصیلی را در دوره دانشپذیری گذرانده و در امتحانات ورودی نمره لازم را کسب نموده اند. اعتبار مدارک فارغ التحصیلان هر دو گروه برای ادامه تحصیل و اشتغال یکسان است.

 تفاوت دانشجویان سراسری و فراگیر در میزان پرداخت شهریه آنان می باشد.

 سوال: آزمونهای پایان نیمسال دانشگاه، چگونه برگزار می شود؟

 پاسخ: برای کلیه دانشجویانی که در یک ماده درسی ثبت نام نموده اند. در هر یک از مرکز یا واحد دانشگاه در یک زمان آزمون سراسری برگزار می شود. تصحیح اوراق در اغلب موارد بصورت کامپیوتری انجام گرفته و نتایج بلافاصله همراه با پاسخنامه دانشجو و کلید سوالات اعلام می شود.

 سوال: سوالات آزمونهای پایان نیمسال تحصیلی دانشگاه چگونه است؟

 پاسخ: تستی؛ تشریحی و تستی؛ تشریحی

 سوال: آیا تحصیل در دانشگاه پیام نور سخت است؟

 پاسخ: دانشگاه پیام نور تلاش دارد در ارائه آموزش و انجام سنجش، استانداردهای لازم را به منظور آموزش دانشجویان توانمند، در نظر گیرد. سوالات آزمونها غالباً از استانداردهای لازم برخوردار است ضوابط جدید پیش بینی شده نیز این امکان را فراهم آورده، که ضمن حفظ کیفیت آموزشی ، فرآیند تحصیل تا فارغ التحصیلی دانشجویان، تسهیل شود.

 سوال: دانشگاه در ارائه آموزش ، از چه شیوه هایی استفاده می کند؟

 پاسخ: کلاس های درس نیمه حضوری با استفاده از بالاترین تکنولوژی آموزشی، از جمله نمایشگر پاورپوینت، ویدئو پروژکتور، DVD Player ، CD های چند رسانه ای و الکترونیکی، کلاس های رفع اشکال فردی، کتاب های خود آموز، آزمایشگاه ها و کارگاه ها، کلاس های آموزشی الکترونیکی و شیوه آموزش خودخوان ارائه می شود.

 سوال: داوطلبان پسری که شرایط ثبت نام در دانشگاه را دارند، کدامند؟

 • دارندگان کارت پایان خدمت دوره ضرورت
 •  دارندگان کارت معافیت دائم
 •  دارندگان کارت معافیت موقت ( کفالت یا پزشکی و یا معافیت برادر یا فرزند اسیر) در مدت اعتبار آن
 •  دارندگان گواهی اشتغال به تحصیل بر اساس کارت معافیت تحصیلی معتبر
 •  دارندگان گواهی صادره از نیروهای نظامی و انتظامی مبنی بر استخدام در نیروهای مذکور
 •  دارندگان گواهی صادره از نیروهای نظامی و انتظامی مبنی بر اشتغال به خدمت دوره ضرورت در نیروهای مذکور بدون داشتن غیبت اولیه
 •  دارندگان دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت در مدت اعتبار آن
 •  دارندگان کارت محرومیت از انجام خدمت وظیفه عمومی که به استناد قوانین قبلی صادر شده باشد
 •  دارندگان گواهی اشتغال به تحصیل و یا خدمت در وزارت بهداشت،‌وزارت آموزش و پرورش، سازمان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران،‌آموزشگاه فنون هواپیمایی

سوال: شرایط ثبت نام فارغ التحصیلان مقطع کاردانی چگونه است ؟

 پاسخ: پذیرفته شدگان دارای گواهی دوره کاردانی که در فرصت 6 ماهه هنوز مهلت اعزام آنان فرا نرسیده می توانند با ارائه یک نسخه برابر با اصل گواهی اعلام پایان تحصیلات دوره، صادر شده از دانشگاه قبلی به نیروی انتظامی، با رعایت سایر مقررات ثبت نام نمایند.

 سوال: سنوات مجاز دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد چند سال است؟

 پاسخ: در مقطع کارشناسی پیوسته مدت مجاز معافیت تحصیلی 6 سال می باشد. در مقطع کارشناسی ارشد می توانند تا 3 سال بدون نیاز به اخذ مجوز افزایش سنوات تحصیلی ازکمیسیون بررسی موارد خاص دانشگاه ، ادامه تحصیل دهند.

 سوال: شرایط تغییر رشته و انتقال دانشجو به چه صورتی است؟

 پاسخ: تغییر رشته تحصیلی یا انتقال دانشجویان از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر در صورتی امکان پذیر است که از معافیت صادر شده ی اولیه بیش از 4 نیمسال نگذشته باشد.

 بنابر این سنوات مجاز تحصیل( معافیت تحصیلی) این دسته از پذیرفته شدگان که در رشته و مرکز جدید ثبت نام می نمایند از همان معافیت صادره در سال پذیرش اولیه در رشته قبلی مورد محاسبه قرار می گیرد.

 سوال: نحوه اطلاع از آراء کمیته انضباطی به چه صورتی است؟

 پاسخ: واحد امتحانات مراکز و واحدها پس از پایان امتحانات هر نیمسال مدارک متخلفان امتحانی را ارسال می نماید که این مدارک در کمیته انضباطی بدوی بررسی و نتیجه به مرکز یا واحد مربوطه ارسال می گردد و دانشجو می تواند از طریق واحد آموزشی خود از رای صادره مطلع شود البته مراکز و واحدها موظفند به دانشجوی متخلف رای صادره را ابلاغ نمایند.

 سوال: برای اعتراض به رای کمیته انضباطی چه باید کرد؟

 پاسخ: پس از اطلاع از رای صادره بدوی دانشجو حق دارد که به رای مربوطه اعتراض نماید و با مراجعه به مرکز خود فرم مربوطه را دریافت و در صورتیکه مدرکی دال بر صدق گفته های خود دارد را ارائه می نماید که موارد پس از ارسال به کمیته انضباطی استان در جلسه کمیته انضباطی تجدید نظر بررسی و نتیجه به مرکز مربوطه اعلام و از طریق مرکز به دانشجو ابلاغ گردد.

 سوال: آیا در دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد داوطلب در انتخاب رشته محدودیت دارد؟

 پاسخ: شرکت در دوره های فراگیر برای هر رشته ای که داوطلب علاقه تحصیلی آن را داشته باشدبدون توجه به زمینه تحصیلی قبلی وی امکان پذیر می باشد و برای سنجش میزان توانمندیها و آمادگی تحصیلی داوطلبان به آنان اجازه داده شده است که در رشته مورد علاقه بعنوان دانش پذیر ثبت نام نموده و تعدادی از واحدهای درسی رشته انتخابی خویش را طبق برنامه دانشگاه مطالعه و با کسب آمادگی های لازم در آزمون پایان نیمسال دانش پذیری که توسط سازمان سنجش آموزش کشور بصورت سراسری برگزار می شود ، شرکت نمایند .

 سوال: ادامه تحصیل در دوره ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور به چه صورتی امکان پذیر است ؟

 پاسخ: داوطلب در صورت کسب حد نصابهای لازم در آزمون بر طبق ضوابط و مقررات مصوب شورای گسترش آموزش عالی کشور از وضعیت دانش پذیری به وضعیت دانشجویی تبدیل یافته و تحصیل وی در دانشگاه پیام نور به صورت دانشجو در نیمسال دوم دانشگاه در رشته تحصیلی انتخابی میسر خواهد بود .

 سوال: آیا در دانشگاه پیام نور برای هر رشته تحصیلی ظرفیت پذیرش تعیین شده است ؟

 پاسخ: ترتیبی اتخاذ گردیده که در آزمونهای دوره دانش پذیری نوع آزمون بصورت رقابتی نباشد و دانشگاه خود را موظف می داند که برای کلیه دانش پذیرانی که ملاکهای علمی و حد نصاب نمرات تعیین شده در قالب آیین نامه های دوره فراگیر مصوب وزارت علوم تحقیقات و فناوری را کسب نمایند ، ظرفیت لازم برای شکوفایی استعدادها و توانمدی تخصصی را از طریق فراهم سازی شرایط ورود به دانشگاه به صورت دانشجو فراهم نماید . ولیکن در رشته های پر متقاضی ظرفیت برای ورود وجود دارد.

 سوال: در دانشگاه پیام نور دانش پذیر و دانشجو به چه شخصی اطلاق می گردد ؟

 پاسخ: دانش پذیر : داوطلبی که شرایط ورود به دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور را دارد و در موعد مقرر در دوره های فراگیر ثبت نام کرده است .

 دانشجو : فردی که از طریق آزمون سراسری یا دوره های فراگیر پس از موفقیت در آزمون سراسری یا دوره دانش پذیری و احراز شرایط پذیرفته شده است .

 سوال: مدرک تحصیلی مورد پذیرش برای ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد فراگیر چیست ؟

 پاسخ: دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر در صورتی که از لحاظ مقررات وظیفه عمومی ممنوعیت نداشته باشند می توانند در این دوره ها ثبت نام نمایند .

 دارندگان مدرک تحصیلی با میانگین کمتر از 12 نمی توانند در این دوره ها شرکت نمایند .

 سوال: داوطلب متقاضی در آزمون فراگیر پیام نور چه اقداماتی را بایستی انجام دهد ؟

 پاسخ: داوطلب متقاضی شرکت در آزمون باید اقدامات زیر را به موقع و در مهلت مقرر انجام دهد .

 ثبت نام در نیمسال دانش پذیری

 دریافت کارت ورود به جلسه آزمون در موعد مقرر

 – حضور در محل و حوزه ای که برای او تعیین می شود ، شرکت در آزمون و پاسخگویی به سوالات آزمون

 سوال: داوطلب دوره های فراگیر چند رشته و مرکز را می تواند انتخاب نماید ؟

 پاسخ: هر داوطلب مجاز به انتخاب 15 رشته محل از مجموع رشته های موجود می باشد . با رعایت اولویت های انتخاب است.

 سوال: آیا برای دانش پذیران از طریق دانشگاه پیام نور کلاس های رفع اشکال برگزار می گردد ؟

 پاسخ: دانش پذیران می توانند جهت استفاده از کلاسهای رفع اشکال مراکز/واحدهای منتخب پیام نور پس از ثبت نام در آزمون فراگیر با انجام فعالیت های زیر شرکت نمایند.

اعلام آمادگی و پرداخت وجه

 پس از این دو مرحله داوطلب به مراکز و واحدهای منتخب برای استفاده از کلاسهای آموزشی معرفی خواهد گردید .

 سوال: شرایط تبدیل وضعیت ( قبولی در دوره های فراگیر ) به چه صورتی خواهد بود ؟

 پاسخ: داوطلب برای آنکه از دانش پذیر به دانشجو تغییروضعیت دهد ضمن داشتن شرایط عمومی پذیرش باید تمامی شرایط زیر را احراز کند .

 دانش پذیر باید در پایان نیمسال دانش پذیری در آزمون تمامی درس های اختصاصی ( 4 تا 6 واحد مشخص شده برای هر رشته ) شرکت کند و حداقل نمره 12 در هر یک از مواد درسی کسب نماید .

 حداقل میانگین دانش پذیری 14 از 20 را کسب نماید .

 داوطلبینی که بصورت همزمان شرایط بندهای فوق را کسب نمایند قبول شناخته می شوند ( البته باید در ظرفیت تعیین شده نیز قرار بگیرند).

 سوال: ضوابط نیمسال دانش پذیری در دوره های فراگیر چیست ؟

 پاسخ: ثبت نام در دوره های فراگیر به منزله پذیرفتن کلیه ضوابط و مقررات تلقی می شود .

 کلیه آزمون ها به صورت چند گزینه ای برگزار می شود .

 سؤالات آزمون مطابق با سرفصل درس ها و کتابهای معرفی شده در جدول منابع موجود در دفترچه راهنما طراحی می شود .

 برگزاری آزمون و تصحیح پاسخنامه ها با نظارت سازمان سنجش انجام می گردد .

 در صورت تصویب مراجع ذیربط در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و دانشگاه پیام نور ، نیمسال دانش پذیری حداکثر تا دو نیمسال قابل تمدید است .

 سوال: ضوابط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور ( پس از قبولی در آزمون نیمسال دانش پذیری ) چیست ؟

 پاسخ: دانشجو موظف است تاییدیه تحصیلی خود را درخواست کند تا به مرکز یا واحد دانشگاهی ارسال شود .

 دانشجو موظف است در هر نیمسال تحصیلی در مهلت اعلام شده از سوی دانشگاه برای ثبت نام و انتخاب واحد درسی اقدام کند . اقدام نکردن به موقع در نیمسال تحصیلی به منزله محرومیت از ادامه تحصیل در آن نیمسال تحصیلی خواهد بود ، به علاوه در صورتی که دانشجو در طول همان نیمسال برای تعیین وضعیت تحصیلی خود مراجعه نکند منصرف از تحصیل شناخته خواهد شد .

 نمره قبولی در هر درس 12 از 20 است .

 در صورتی که دانشجو بدون کسب موافقت دانشگاه بیش از دو نیمسال تحصیلی ترک تحصیل کند از ادامه تحصیل محروم خواهد شد .

 دانشجوی مشمول خدمت وظیفه عمومی با رعایت مقررات وظیفه عمومی به شرط آنکه غیبت سنواتی نداشته باشد می تواند از معافیت تحصیلی استفاده نماید .

 دانشجو می تواند در صورت تمایل از ادامه تحصیل انصراف دهد.این درخواست باید به صورت کتبی به مرکز مربوطه ارائه شود.

 سوال: آیا دانشجویان دکتری دانشگاه پیام نور می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند؟

 پاسخ: بلی، همانند سایر دانشگاه ها می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

 سوال: آیا دانشجویان دکتری پیام نور می‌توانند از وام دانشجویی استفاده نمایند؟

 پاسخ: بلی، همانند دانشجویان سایر مقاطع می‌توانند از وام تحصیلی استفاده نمایند.

 سوال: آیا مدرک دکتری دانشگاه پیام نور رسمی است؟

 پاسخ: بلی

 سوال: آیا حضور در کلاس های دکتری پیام نور اجباری است؟

 پاسخ: بلی، دوره دکتری به صورت حضوری برگزار می شود.

 سوال: آیا دانشگاه پیام نور شرایط استخدامی بعد از فارغ التحصیلی دارد؟

 پاسخ: با نوجه به معتبر بودن مدرک این دانشگاه همه ارگان ها در صورت نیاز، فارغ التحصیلان این دانشگاه را استخدام می‌نمایند.

 سوال: آیا در دانشگاه پیام نور، مقطع تحصیلی دکتری، در تمامی رشته‌ها دایر است؟

 پاسخ: در حال حاضر در 23 رشته دایر است که احتمالا تا 30 رشته گرایش افزایش خواهد یافت.

 سوال: آیا برای خانواده ایثارگران، جانبازان و شهدا، سهمیه ای در نظر گرفته شده است؟

 پاسخ: بلی

 سوال: آیا برنامه های درسی و سرفصل دروس دکتری، مطابق با سرفصل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است؟

 پاسخ: بلی

 سوال: داوطلبان ذکوری که شرایط ثبت نام در مقطع دکتری پیام نور را دارند، کدامند؟

 پاسخ: دارندگان کارت پایان خدمت دوره ضرورت (زیر پرچم سابق)

 دارندگان کارت معافیت دائم

 دارندگان کارت معافیت موقت (کفالت پزشکی و یا معافیت برادر یا فرزند اسیر) در مدت اعتبار آن -دارندگان گواهی اشتغال به تحصیل براساس کارت معافیت تحصیلی معتبر

 دارندگان گواهی صادره از نیروهای نظامی و انتظامی مبنی بر استخدام در نیروهای مذکور

 دارندگان گواهی صادره از نیروهای نظامی و انتظامی مبنی بر اشتغال به خدمت دوره ضرورت در نیروهای مذکور بدون داشتن غیبت اولیه

 دارندگان دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت در مدت اعتبار آن

 دارندگان کارت محرومیت از انجام خدمت وظیفه عمومی که به استناد قوانین قبلی صادر شده باشد.

 دارندگان کارت محرومیت از انجام خدمت وظیفه عمومی که به استناد قوانین قبلی صادر شده باشد.

 دارندگان گواهی اشتغال به تحصیل و یا خدمت در وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، سازمان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، آموزشگاه فنون هواپیمایی

 سوال: حد نصاب نمره قبولی برای دروس جبرانی مقطع کارشناسی ارشد چند است؟ آیا نمره دروس جبرانی در معدل نیمسال و کل محاسبه می گردد؟

پاسخ: نمره 10- در معدل نیمسال و کل محاسبه نمی گردد.

سوال: چگونگی اعتراض نسبت به کلید تستی؟

 پاسخ: منوی آموزش _جلسه درس_امتحان و نمره_امتحانات پیام نور_اعلام اشکال کلید تستی سوالهای امتحانی

 سوال: دانشجو تحت چه شرایطی می تواند درخواست مهمان دائم بدهد؟

 پاسخ: ازدواج بعد از دانشجو شدن_فوت یا معلول شدن سرپرست خانواده در زمان دانشجویی_بیماری خاص دانشجو_معلولیت موثر دانشجو در زمان دانشجویی_تغییر محل اشتغال دانشجو یا همسر وی به شهر دیگر

 سوال: پذیرش دروس از چه دانشگاههایی قابل بررسی است؟معیار نمره؟

 پاسخ: نمرات حداقل 10برای دانشگاههای دولتی ،روزانه،شبانه،نیمه حضوری،مجازی،پیام نور،مراکز تربیت معلم (فقط دروس عمومی قابل پذیرش است)،آموزشکده های فنی و حرفه ای***نمرات حداقل 12برای دانشگاههای غیر دولتی ، حوزه های علمیه(دروس سطح یک . دو و سه حوزه علمیه قم و مشهد برای کاردانی و کارشناسی قابل تطبیق است)،دانشگاههای آزاد مورد تایید ،موسسات غیر انتفاعی و دانشگاه جامع علمی کاربردی

 سوال: آیا پرداخت شهریه برای دروس معادلسازی ضروری است؟

 پاسخ: به ازای معادلسازی هر واحد درسی شهریه متغیر یک واحد درسی خود خوان طبق جدول شهریه نیمسال تحصیلی که در ان تقاضای تطبیق واحد داده است اخذ خواهد شد.

 سوال: آیا دانشجویان پذیرفته شده از طریق بدون آزمون می توانند تغییر رشته بدهند؟

 پاسخ: این دانشجویان مجاز به تغییر رشته نبوده ،در صورت تقاضای تغییر رشته می توانند از طریق پذیرش مجدد در دانشگاه دررشته مورد نظر تحصیل نمایند.

 سوال: معرفی به استاد یعنی چه؟در چه صورتی دانشجو می تواند از این گزینه استفاده کند؟

 پاسخ: در صورتیکه دانشجو برای فراغت از تحصیل تنها دو درس نظری باقیمانده داشته باشد می تواند ان دو درس را به صورت معرفی به استاد بگذراند برای مقطع ارشد تنها یک درس قابل معرفی به استاد است.

 سوال: حداکثرو حداقل تعداد واحد مجاز برای انتخاب دانشجو در مقطع کارشناسی چند واحد است؟

 پاسخ: دانشجو در هر نیمسال تحصیلی می تواند حداقل 12و حداکثر 20واحد درسی انتخاب کند ، در دوره تابستان 8 واحد است.

 سوال: آیا دانشجو می تواند درخواست انتقالی بدهد؟

 پاسخ: با توجه به صدور مدارک یکسان در دانشگاه پیام نور انتقال دانشجو منتفی است.

 سوال: برای جبران کسر معدل در پایان تحصیلات ، دانشجو چه مراحلی را باید بگذراند ؟

 پاسخ: در صورتیکه دانشجو تمام واحدهای مصوب رشته رابگذراند و معدل حداقل 12 را کسب ننماید جهت جبران کسری معدل میتواند حداکثر 20 واحد از واحدهای گذرانده قبلی با نمره بین 12-10 را تنها در یک نیمسال اخذ نماید ومعدل دروس خودرا به حداکثر برساند .

 سوال: در صورتیکه دانشجو درسی را به صورت تکرار گذرانده باشد تکلیف چیست ؟

 اولین نمره قبولی ملاک هست و بقیه کد 3 دریافت میکند. پاسخ:

سوال : برای اینکه دانشجو درسی را به صورت تکراری نگذراند چه راهکاری وجود دارد ؟

 می تواند از بدو قبولی، کاردکس مخصوص رشته را تهیه نماید وبا گذراندن هردرس، نمره ان را در کاردکس ثبت نماید . پاسخ:

 سوال: در ترم تابستان چند واحد ارائه می گردد؟

 پاسخ: حداکثر 8 واحد

 سوال: در ترم تابستان چه نوع واحدهایی ارائه می گردد؟

 پاسخ: دروسی که دارای واحد عملی نباشند.

 سوال: برای اینکه در طول نیمسال تحصیلی با مشکل عدم رعایت پیش نیاز مواجه نشویم چه کارهایی باید انجام دهیم؟

 پاسخ: باید حتی المقدور طبق لیست ارائه دروس ارسالی از سازمان نسبت به اخذ واحد اقدام نمایید

 سوال:تعداد ساعات دروس آزمایشگاهی – کارگاهی ،کارآموزی و کارورزی چند ساعت می­باشد؟

 پاسخ:درس آزمایشگاه 32ساعت ، کارگاه 48 ساعت و کارآموزی و کارورزی64ساعت

 سوال:تعداد واحد مصوب رشته کارشناسی چه تعداد می­باشد؟

 پاسخ:130تا 140 واحد درس و طبق برنامه دروس مصوب

 سوال:حداقل و حداکثر تعداد واحدهای اخذ شده در هر نیمسال چه تعداد می­باشد؟

 پاسخ:حداقل 12 و حداکثر 20 واحد و در ترم تابستان 8 واحد و چنانچه معدل ترم قبل دانشجو بالاتر از 17 باشد می­تواند تا 24 واحد اخذ نماید.

 سوال:نحوه تغییر گرایش در پیام نور به چه صورت است ؟

 پاسخ:تغییر گرایش درپیام نور امکان پذیر نیست.

 سوال:دانشجویان فراگیر متقاضی مدرک کاردانی قبل ازانصراف می­بایست دروس دانشپذیری را گذرانده باشند یا خیر ؟

 پاسخ:بله می­بایست کلیه دروس دانشپذیری را بگذرانند.

 سوال:مدت مجاز مرخصی برای هر زایمان دانشجو چند سال و به چه صورت می­باشد؟

 پاسخ:دو نیمسال و بدون احتساب در سنوات تحصیلی و بدون پرداخت شهریه است.

 سوال:میانگین نمره کل جهت دانش آموختگی چند است؟

 پاسخ:میانگین کل جهت دانش آموختگی نمره 12 میباشد.

 سوال:درخواست تطبیق واحد دانشجو چه زمانی می­باشد؟

 پاسخ:حداکثر تا پایان دومین نیمسال تحصیلی بعد از پذیرش موظف به ارائه ریز نمرات تاییدشده به آموزش میباشد.

 سوال: تعداد مرخصی مجاز در دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته چند نیمسال می­باشد؟

 پاسخ:حداکثر 3 نیمسال و دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می­کنند یک نیمسال میباشد

 سوال:تعداد مرخصی مجاز در دوره کارشناسی چند نیمسال است؟

 حداکثر 6 نیمسال تحصیلی و دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده میکنند دو نیمسال تحصیلی میباشد.

 سوال:تغییر رشته از طریق بند (ج) امکان پذیر می­باشد؟

 پاسخ:خیر ،تنها از طریق شرکت در آزمون مجدد کنکور میتوانند تغییر رشته دهند.

 سوال: کلیه دانشجویان بدون آزمون و فراگیر تغییر رشته و تغییر گرایش ندارند، شرایط تغییر رشته ایشان به چه صورت می­باشد؟

 پاسخ: از طریق شرکت در آزمون مجدد کنکور این امر امکان پذیر است.

 سوال: پذیرفته شدگان اتباع خارجه با چه معدلی می­توانند ثبت نام نمایند؟

 پاسخ:معدل کل دیپلم متوسطه از 14 به بالا

 سوال: تاریخ فراغت از تحصیل دانشجو چگونه ثبت می­گردد؟

 پاسخ:تاریخ فراغت از تحصیل دانشجو روزی است که آخرین نمره قطعی درس دانشجو در سیستم جامع آموزشی ثبت شود.

 سوال:اگر دانشجو در مقطع کارشناسی واحدهای خود را به حد کاردانی برساند و انصراف دهد می­تواند مدرک کاردانی درخواست نماید؟

 پاسخ:در صورت دارا بودن معدل 12 و گذرانیدن حداقل 68 واحد به بالا دریافت مدرک کاردانی بلامانع است.

 سوال: معرفی به استاد شامل چه دانشجویی می­گردد؟

 پاسخ:چنانچه دانشجو دو درس نظری باقیمانده برای فراغت از تحصیل داشته باشد دو درس باقیمانده را قبل از امتحانات پایان ترم به صورت معرفی به استاد اخذ و بگذراند.

 سوال:شرایط انتقال از دانشگاه پیام نور به غیرانتفاعی به چه صورت است؟

 پاسخ:گذراندن حداقل یک ترم لازم است.

منبع : دانشگاه پیام نور

تهیه و تنظیم : همیشه آنلاین

..:: با محبوبیت این مطلب در گوگل به دیگران امکان دسترسی به آن را بدهید ::..

..:: مطالب سایت را در کانال تخصصی تلگرام ما دنبال نمایید ::..

برای اطلاع از خبرها و نکات مهم قبولی آزمون کارشناسی ارشد فراگیر می توانید از طریق عضویت در ربات و کانال تلگرام همیشه آنلاین به خبرها در گوشی خود دسترسی سریع داشته باشید

آدرس ربات : https://telegram.me/hamisheonline_bot

آدرس کانال : https://telegram.me/payamnur

پشتیبانی و مشاوره از طریق تلگرام

سوالات متداول دانشجویان دانشگاه پیام نور سوالات متداول پیام نور,سوالات ارشد فراگیر پیام نور,سوالات دانشجویان پیام نور,سوالات پیام نور,سوالات متداول پیام نور,اخبار پیام نور مجموعه کامل سوالات متداول دانشجویان دانشگاه پیام نور از طریق پیام نور بوسیله وب سایت همیشه آنلاین منتشر گردید.

ارسال مطلب به : ياهو مسنجر بالاترين فيس بوک دنباله فريندفيد ارسال ايميلکلوب تويتر

مجموعه های تخصصی گروه همیشه آنلاینAll Arshad 120x120 مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر کامپیوتر نرم افزار
بسته کامل جزوات کارشناسی ارشد فراگیر کامپیوتر
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومان40b7398e modiriat ejrayi 120x120 مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت اجرایی
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت اجرایی
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومانd209e830 Modiriat Bazargani 120x120 مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت بازرگانی
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت بازرگانی
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومانba24ec2d Modiriat MBA 120x120 مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت mba ام بی ای
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت MBA ام بی ای
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومانمجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت فناوری اطلاعات
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت فناوری اطلاعات
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومانمجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مهندسی فناوری اطلاعات
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مهندسی فناوری اطلاعات
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومانمجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مهندسی معماری
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مهندسی معماری
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومانجزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت دولتی
مجموعه جزوات کارشناسی ارشد فراگیر مدیریت دولتی
1 لوح فشرده
۴۰,۰۰۰ تومانسوالات کارشناسی ارشد فراگیر تمام رشته ها
سوالات کارشناسی ارشد فراگیر تمام رشته ها
فایل پی دی اف
هر دفترچه ۲۰۰۰ تومانسوالات ترمی کارشناسی ارشد پیام نور
سوالات ترمی کارشناسی ارشد پیام نور
فایل پی دی اف
هر دفترچه ۵۰۰ توماننرم افزار تندخوانی تقویت حافظه تاتات نسخه پیشرفته
نرم افزار تندخوانی تقویت حافظه تاتات نسخه پیشرفته
1 لوح فشرده
235000 تومان

پاسخ58به “سوالات متداول دانشجویان دانشگاه پیام نور”

 1. سلام ببخشید میخواستم بپرسم من دانشجوی کارشناسی ترم هشتم مهندسی مکانیک هستم سه عنوان درسی (7واحد)از ما مونده که فارغ التحصیل بشیم میشه این سه درس روقبل از این ترم معرفی به استادبگیریم؟

 2. سلام من ورودی 84 بودم و الان برای شرکت برای ارشد باید ریز نمراتمو داشته باشتم اما پسوردم برای ورود به سیستم گلستان و فراموش کردم باید چه کاری انجام بدم؟

  • از طریق مرکزتون پیگیری کنید

 3. سلام
  اگر در دانشگاهی مهمان باشیم میتوانیم همزمان توی ی دانشگاه دیگه مهمان تک درس بگیریم
  ممنون

 4. با سلام و عرض خسته نباشید

  من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد ادبیات فارسی هستم. تنها واحد سمینارو نقد ادبیم مونده که قرار شد مهرماه انتخابشون کنم.ولی متوجه شدم که یکی از پیش نیازمو افتادم و شرط گرفتن سمینار اخد کلیه واحدهای پیش نیازه، میخواستم بپرسم آیا راهی وجود داره که من بیونم همزمان با هم برشون دارم؟اگر بخوام پیش نیازوترم تابستون بردارم مجبورم شهریه ثایت ترمو واسه این درس بپردازم و خیلی به ضررم تموم میشه .ممنون میشم اگه راهی به نطرتون میرسه بهم اطلاع بدبید
  با تشکر

  • شما با پایان نامه فقط یک عنوان درس می تونید بردارید
   باید با کارشناس رشته تان مشورت کنید اگر راهی دیگری باشد که من اطلاع ندارم بهتون پیشنهاد بدهد

 5. باسلام من دانشجوی کارشناسی نرم افزارم.باید تا آخرشهریور ماه به خدمت معرفی بشم. ایا میتونم دو درس نظری موندمو برای معرفی ب استاد شهریور ماه انتخاب و امتحان بدم یانه باید خدمت رفته باشم ؟

  • شما اگر مشغول به تحصیلید باید معافیت تحصیلی داشته باشید اگر مشغول تحصیل نیستید باید به توافق دانشگاهتون اینکار انجام بشه

 6. باسلام رشته من جغرافیا است دروسم الکترونیکی مرکزاصفهان کلیه دروس برام ارائه نشده الان مجازبه انتخاب 8واحدهستم بایدچکارکنم دروس باقی مانده برام ارائه بشه دانشگاهم نمیتونی ارائه بده مرکزاصفهانه لطفا راهنمای کنیدممنون میشم باتشکردست

  • با کارشناس رشته تون تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند

 7. سلام اگر نتوانیم امتحان پیان ترم درسی رابدهیم فرصت دیگری غیراز گرفتن ان درس در ترم بعد هست؟

  • غیبت در امتحان مساوی با حذف آن و باید مجددا آن را اخذ و شهریه پرداخت نمایید

 8. سلام..من کلا3واحدبرای درس اختیاری دارم ک قبلا 2واحداختیاری ک درس دفاع مقدس بود رو پاس کردم و حالا ک میخوام 3واحداختیاری رو بردارم خطای 5واحداختیاری میدهد چ کنم?

 9. سلام خسته نباشید من در امتحانات پایان ترم کد سری سوال را به جای عدد 2 عدد 1 زدم و الان 5 روز از امتحان میگدره ولی جوابها نیومده کی جوابها اعلام میشه؟؟؟؟ ممنون میشم زود جواب بدین مرسی

  • دقیقا مشخص نیست باید صبر کنید تو سیستم قرار میدن

   • ؟؟؟؟یعنی امکانش هست اصلا نمره ندن

    • بهتره از طریق کارشناس رشته تان پیگیری نمایید

 10. سلام من دانشجوی ترم شش هستم ومعدل کل من تا این ترم یعنی ترم شش زیر چهارده میباشدواز الان بفکرجبران معدل هستم وهشت ترم تموم میکنم ایا ترم هفت میتوانم دروسی که کم گرفتم زیر 14میباشد رادوباره پاس کنم تامعدلم بره بالای 14؟

  • شما می تونید با واحدهای ترم های بعدی معدل رو بالا بکشید اگر معدلتون در ترم آخر کم بود به فکر برداشتن واحد برای جبران معدل باشید

 11. سلام –
  من تو درس فیزیک پزشکی مقطع کارشناسی ارشد – نمره 13 گرفتم می تونم ترم بعد این درس رو مجدد اخذ کنم تا نمره و معدلم بالا بره

  • اخذ مجدد میشه و جزئیات رو از کارشناس گروهتان بپرسید چون ما در این سایت پاسخگو و مشاوره امور مربوط به آزمون کارشناسی ارشد فراگیر هستیم

 12. با سلام در درس معرفی به استاد در مقطع ارشد، محاسبه نمره به چه صورت است؟ نمره میانترم دارد؟انتخاب استاد با خودمان است؟

  • نحوه محاسبه نمرات در سایت توضیح داده شده لطفا از ستون سمت راست سایت جستجو بفرمایید

 13. سلام من یه ترم مهمان دایم شدم برای بهبهان و دانشگاه اصلی خودم اهواز بود حالا میخوام بدونم نمیشه دانشگاهمو بازم عوض کنم و جای دیگه ایی مهمان دایم بشم؟ ممنون میشم جواب بدید

  • این موضوع باید از طریق دانشگاه خودتون پیگیری نمایید

 14. با سلام در کار شناسی ارشد پیام نور دوبار پشت سرهم مشروط بشی حذف میشین ؟با تشکر

  • خیر اخراجی ندارد ولی اگر سنوات تحصیلی نداشته باشید مدرک معادل بهتون میدن
   مدرک معادل هم بدرد نمی خوره

 15. سلام من دوتا سوال دارم1- من چهار ماهه که دانشگاه پیام نور رو تمام کردمه ولی خدمت سربازی نرفتمه میخواستم بدونم اگه بخوام گواهی از مدرکم بگیرم برای سپاه بهم میدن یا نه باید حتما کارت پایان خدمت داشته باشم2-ایا راسته که میگن سپاه مدرک دانشگاه پیام نور رو قبول نمیکنه یا شایعه است .ممنون اگه میشه سریع جواب بدین

  • گواهی موقت بدون کارت پایان خدمت هم به شما می دهند فقط باید مراجعه کنید و درخواست گواهی موقت اتمام دوره بدهید
   خیر همه این حرف ها شایعه است که از طرف دانشگاه های رقیب مثل آزاد و غیر انتفاعی ها منتشر می شود مدرک دانشگاه پیام نور یک مدرک دولتی است و مهر وزارت علوم دارد

 16. ایا دانشجویان پیام نور و دانشجویان دولتی روزانه مانند هم استخدام میشوند؟

  • فرقی از لحاظ قانونی وجود ندارد و تمام دستگاه ها موظف به استخدام مدارک پیام نور هستند

 17. سلام.تاریخ امتحان کارشناسی ارشد پیام نور چه موقع است؟ایا میتوانم در کارشناسی ارشد دولتی هم شرکت کنم؟

  • آزمون کارشناسی ارشد فراگیر در 4 اردیبهشت است و آزمون ارشد سراسری نیز در هفته قبل برگزار شد
   اگر بخواهید در کارشناسی ارشد ثبت نام نمایید امسال زمان ثبت نام آن پایان یافته و باید برای سال بعد اقدام نمایید

 18. سلام و عرض ادب.من در ترم جاری 20 واحد دارم. با احتساب 8واحد تابستان باید مهر تا بهمن 1394 12 واحد پاس کنم تا کارشناسی من تمام شود. ایا با این توصیف میتوانم در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنم و اگر قبول شوم ایا ترم مهر ماه 1394 کارشناسی ارشد من مرخصی اتلاق میگردد؟ ممنون اگر جواب بدید

  • خیر نمی توانید شرکت کنید چون اگر قبولی مهر 94 در مقطع ارشد شوید باید تا 31 شهریور 94 فارغ التحصیل شده باشید

 19. بهم گفتن ثبتنام کنکورساله 94تموم شده. آیا درسته؟ تورو خدا زود جوابمو بدین

  • خیر ثبت نام ارشد فراگیر سال 94 در حال انجام است و تا 28 دی ادامه دارد برای ثبت نام به سایت سنجش مراجعه فرمایید

 20. سلام من دانشجو کارشناسی حقوقم.اخره بهمنه 94 فارغ التحصیل میشم، واسه آزمونه سراسری کارشناسی ارشد کی باید ثبتنام کنم ک ب محضه فارغ و التحصیلی دانشجو ارشد بشم؟

  • زمان آزمون ارشد سراسری تمام شده و باید سال بعد در آذرماه ثبت نام کنید
   همچنین شما که در بهمن 94 فارغ التحصیل میشید باید سال بعد ثبت نام نمایید

 21. سلام من 3 سال پیش به علت اتمام سنوات نتوانستم 24 واحد درس باقیمانده را بخوانم سوالم آینه که آیا میتوانم الان از افزایش سنوات استفاده کنم

  • بعید هست ولی از طریق بخش آموزش مزکز خودتون پیگیری نمایید

 22. با سلام من در دانشگاه دولتی یک رشته روزانه را خوانده ام و همزمان با سال آخر رشته دیگری در دانشگاه پیام نور به صورت فراگیر قبول شده ام اما الان که در رشته اول فارغ التحصیل شدم و ارشد هم در دانشگاه دولتی قبول شدم آیا الان هم میتوانم فراگیر را که در مقطع کارشناسی است با دولتی در مقطع ارشد ادامه دهم ؟
  اگر نمی توانم آیا برای قبولی در ارشد دانشگاه دولتی مشکلی پیش می آید و حتما باید از فراگیر انصاف دهم با تشکر
  لطفا کمکم کنید

 23. باسلام من دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی هستم میخواستم بدونم حذفیات دروس مدیریت استراتزیک وبهره وری وتجزیه وتحلیل ان درسازمان کام قسمت ها هست باتشکر

  • شما از سایت پیام نور فایل وضعیت منابع درسی رشته خود را دانلود و بررسی نمایید حتما باید قبل از آمادگی برای آزمون این فایل را شخصا بررسی و از تغییرات منابع آزمون خود مطلع شوید

 24. سلام خسته نباشید من روانشناسی 1 رو 9.27 گرفتم ایا سیستم 10 بهم میده؟

  • خیر

 25. ضریب معدل موثر دانشگاه پیام نور در کنکور ارشد چقدر می باشد

  • 20 در صد معدل کارشناسی و 80 درصد نمره آزمون موثر است

 26. سلام اگر دانشچوی ترم آخر باشد و تمام واحدهای دوره لیسانس را گذرانده باشد و لی معدلش 13 باشد برای افزاسش معدل آیا شرایطی هست

  • می توانید برخی دروس را اخذ و پاس نمایید تا معدل افزایش یابد
   برای اطلاع بیشتر به بخش آموزش دانشگاه خودتان مراجعه نمایید

 27. سلام آیا شرایط خاص برای دانشجویان ترم آخر جهت افزایش معدل که تمامی واحدهای دوره لیسانس را گذرانده وجود دارد

  • به دانشگاه مراجعه نمایید

 28. سلام.معدل کل کارشناسی من 11.96 هست تا الان و 4 واحد دیگه مانده.برای جبران کسر معدلم نمره 2 درس 2واحدی ام باید چند بشه که معدلم به12 برسه؟؟

  • چون واحد یکسان دارند میانگین دو واحد رو حدودا حساب کنید و با معدل کل میانگین بگیرید تقریبا سطح نمره دستتون میاد

 29. در کارنامه کلی جلوی نمرات مردودی کد 1 (عدم تاثیر در واحد گذرانده کل) درج شده
  از طرفی معدل کل رو بر اساس واحدهای گذرانده محاسبه میکنن.
  برای تفهیم بهتر درس اقتصاد خرد 4 واحده ولی وقتی نمره مردودی رو هم محاسبه کنن میشه 8 واحد یعنی یک درس 4 واحدی به دو درس 4 واحدی تبدیل میشه که این از لحاظ عقلانی درست نیست! باید میانگین مردودی و قبولی هر درس رو محاسبه کنن نه نمره مردودی و قبولی رو جدا جدا پس باید با روش اول محاسبه بشه
  در روش اول معدل 13.25 میاد اما در روش دوم 12.66

  • برای دانشجویان ورودی ۸۷ به بعد اولین نمره مردودی هر درس و نمره قبولی همان درس در معدل کل موثر می‌باشد.
   ولی برای دانشجویان سال 86 و قبل از آن در معدل کل تاثیر ندارد.
   برای اطلاعات بیشتر از لینک زیر که سایت پیام نور هست مطالعه بفرمایید
   http://pnu.ac.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=274c5027-2d5a-4143-9a47-3e1dc94e6f0c

 30. سلام معدل کل رو چجوری محاسبه میکنن؟ برای مثال:
  نیمسال اول :
  اقتصاد کلان 4 واحد : 15 (قبول)
  اقتصاد خرد 4 واحد : 9 (مردود)
  نیمسال دوم:
  اقتصاد خرد 4 واحد : 14 (قبول)

  روش اول :
  (15*4) + (9+14/2 * 4) / 8 = معدل کل

  یـا

  روش دوم :
  (15*4) + (9*4) + (14*4) / 12 = معدل کل

  • روش دوم : مجموعه ضرب نمره هر درس در تعداد واحد آن بخش بر مجموع واحد ها – مثال شما تمام واحد ها یکسان هستند اگر مجموع نمرات رو تقسیم بر 3 هم بکنید فرقی نداره

نظر دهید

Article source: http://hamisheonline.com/4680/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%84-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85.html

نتایج جستجو ریاضی
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش جامع مباحث تئوری و ریاضی الگوریتم ها به همراه پیاده سازی در Java آموزش برنامه نویسی – یادگیری ریاضیات گسسته آموزش ریاضی بر مبنای حل مساله آموزش مقدماتی حل مسائل ریاضی
     

در این کورس آموزشی بسیار ارزشمند در ابتدا با مباحث تئوری و ریاضی بیش از 24 ال...

ریاضی جزئی جدایی ناپذیر از برنامه نویسی است. با مشاهده این کورس آموزشی با ریا...

 با مشاهده این کورس آموزشی حل مسایل ریاضی را در عمل و به شکلی کاملا کارب...

در این آموزش تصویری با حل مسائل ریاضی آشنا می شوید.این دوره آموز...

     
19,800 تومان خرید آموزش جامع مباحث تئوری و ریاضی الگوریتم ها به همراه پیاده سازی در Java 8,800 تومان خرید آموزش برنامه نویسی – یادگیری ریاضیات گسسته 8,800 تومان خرید آموزش ریاضی بر مبنای حل مساله 10,000 تومان خرید آموزش مقدماتی حل مسائل ریاضی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
ریاضی برای برنامه نویسان اصول ریاضی برای همه آموزش دروس کامل پیش دانشگاهی(ریاضی) اورجینال آموزش کامل دروس سوم دبیرستان رشته ریاضی (اوریجینال)
     

این مجموعه آموزشی (Math For Programmers)  چگونگی خواندن و ذخیره سازی ا...

در این آموزش تصویری با اصول ریاضی آشنا می شوید. این دوره نحوه مح...

آموزش تمامی دروس توسط اساتید برتر هر درس استاد تخصصی طبق آخرین تغییرات کتب درسی

شرح دروس حل و تشریح مسائل کتاب بهمراه آزمون جهت ارزیابی

     
10,000 تومان خرید ریاضی برای برنامه نویسان 10,000 تومان خرید اصول ریاضی برای همه 16,200 تومان خرید آموزش دروس کامل پیش دانشگاهی(ریاضی) اورجینال 16,200 تومان خرید آموزش کامل دروس سوم دبیرستان رشته ریاضی (اوریجینال)
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش حسابان سال سوم ریاضی فیزیک /اورجینال کنکور ریاضی پایه حسابان و دیفرانسیل/اورجینال کنکور ریاضی تجربی-اورجینال آموزش کامل دروس دوم دبیرستان رشته ریاضی (اوریجینال)
     

2DVD/تصویری

دوپینگ طلایی کنکور

دوپینگ طلایی-2dvd

آموزش تمامی دروس توسط اساتید برتر هر درس و به صورت مالتی مدیا

     
15,000 تومان خرید آموزش حسابان سال سوم ریاضی فیزیک /اورجینال 14,500 تومان خرید کنکور ریاضی پایه حسابان و دیفرانسیل/اورجینال 14,500 تومان خرید کنکور ریاضی تجربی-اورجینال 16,200 تومان خرید آموزش کامل دروس دوم دبیرستان رشته ریاضی (اوریجینال)
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش مبانی ریاضی و استفاده از آن در زندگی روزمره آموزش استفاده از ریاضی در مدلسازی به کمک CINEMA 4D آشنایی با مبانی اعداد و ریاضیات لازم در برنامه نویسی آموزش نرم افزار محاسبات ریاضی Mathematica 9
     

آموزش مبانی ریاضی و استفاده از آن در زندگی روزمره

ریاضیات و هندسه درگرافیک کامپیوتری ومدلسازی اجسام پیچیده درنرم افزار Cinema 4D

آموزش نحوه ذخیره و کار با اعداد صحیح و ممیز شناور در برنامه ها

آموزش استفاده از نرم افزار محاسبات ریاضی Mathematica 9

     
10,000 تومان خرید آموزش مبانی ریاضی و استفاده از آن در زندگی روزمره 10,000 تومان خرید آموزش استفاده از ریاضی در مدلسازی به کمک CINEMA 4D 10,000 تومان خرید آشنایی با مبانی اعداد و ریاضیات لازم در برنامه نویسی 10,000 تومان خرید آموزش نرم افزار محاسبات ریاضی Mathematica 9
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش ساخت یک کتاب الکترونیکی مالتی مدیا آموزش ریاضی در نرم افزار iBooks Author آموزش کامل و کاربردی استفاده از ابزارها و الگوهای ریاضی و محاسباتی در تولید نرم افزار آموزش کلیه دروس سوم دبیرستان-ریاضی-اورجینال مجموعه نرم افزارهای ریاضیات و آمار ورژن جدید -اورجینال
     

آموزش کارکردن با iBook Author برای ساختن یک کتاب الکترونیک آموزش ریاضی

استفاده از الگوهای ریاضی و محاسباتی برای نوشتن نرم افزارهای بهتر و سریعتر

آموزش کلیه دروس سوم دبیرستان-ریاضی-اورجینال-شرح کامل به صورت صوت و تصویر

مجموعه ای ازنرم افزارها درزمینه مهندسی ریاضیات وآمار
-اتوران اختصاصی

     
10,000 تومان خرید آموزش ساخت یک کتاب الکترونیکی مالتی مدیا آموزش ریاضی در نرم افزار iBooks Author 10,000 تومان خرید آموزش کامل و کاربردی استفاده از ابزارها و الگوهای ریاضی و محاسباتی در تولید نرم افزار 12,900 تومان خرید آموزش کلیه دروس سوم دبیرستان-ریاضی-اورجینال 16,000 تومان خرید مجموعه نرم افزارهای ریاضیات و آمار ورژن جدید -اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
مجموعه نرم افزارهای تخصصی ریاضیات و آمار - اورجینال نرم افزار Mathematics & Industrial - ریاضیات، آمار، مهندسی صنایع - همراه با راهنمای فارسی-اورجینال مجموعه بازی های آموزشی ستاره طلایی (ریاضیات اول ابتدایی)-اورجینال مجموعه بازی های آموزشی ستاره طلایی (ریاضیات اول ابتدایی) اورجینال
     

مجموعه نرم افزارهای تخصصی ریاضیات و آمار - اورجینال

تخصصی ترین و قدرتمندترین نرم افزارهای آماری و محاسباتی
ابزارهای یادگیری ریاضیات

بازی‌های آموزشی ستاره طلایی گاج به شکل کیف مدرسه و به همراه هدایا

مجموعه بازی‌های آموزشی ستاره طلایی گاج که به شکل کیف مدرسه میباشد

     
34,000 تومان خرید مجموعه نرم افزارهای تخصصی ریاضیات و آمار - اورجینال 16,000 تومان خرید نرم افزار Mathematics & Industrial - ریاضیات، آمار، مهندسی صنایع - همراه با راهنمای فارسی-اورجینال 18,000 تومان خرید مجموعه بازی های آموزشی ستاره طلایی (ریاضیات اول ابتدایی)-اورجینال 18,000 تومان خرید مجموعه بازی های آموزشی ستاره طلایی (ریاضیات اول ابتدایی) اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
مجموعه بازی های آموزشی ستاره طلایی گاج (ریاضیات پیش دبستانی اورجینال مجموعه بازی های آموزشی ستاره طلایی گاج (ریاضیات سوم ابتدایی) اورجینال مجموعه بازی های آموزشی ستاره طلایی گاج (ریاضیات پنجم ابتدایی) اورجینال مجموعه اول کتاب‌های مهندسی عمران؛ اصول و مبانی، استاتیک، مقاومت مصالح، ریاضیات و نرم‌افزارهای کاربردی
     

کاملترین نرم افزار آموزشی در قالب بازی های جذاب 
ویژه سنین 4 تا 6 سال

- ایجاد نظم فکری در دانش آموز و آموزش مدیریت در کارها با بازی مزرعه ی آروین

- ایجاد علاقه و کنجکاوی در دانش آموز برای یادگیری ریاضی

آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از 420 کتاب در زمینه اصول و مبانی مهندسی عمران

     
18,000 تومان خرید مجموعه بازی های آموزشی ستاره طلایی گاج (ریاضیات پیش دبستانی اورجینال 18,000 تومان خرید مجموعه بازی های آموزشی ستاره طلایی گاج (ریاضیات سوم ابتدایی) اورجینال 18,000 تومان خرید مجموعه بازی های آموزشی ستاره طلایی گاج (ریاضیات پنجم ابتدایی) اورجینال 36,000 تومان خرید مجموعه اول کتاب‌های مهندسی عمران؛ اصول و مبانی، استاتیک، مقاومت مصالح، ریاضیات و نرم‌افزارهای کاربردی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
مجموعه دوم کتاب‌های سرمایه‌گذاری و امور مالی؛ ریاضیات و آمار مالی مجموعه سوم کتاب‌های ریاضیات؛ نرم‌افزارهای ریاضی مجموعه دوم کتاب‌های ریاضیات؛ محاسبات عددی مجموعه اول کتاب‌های ریاضیات؛ ریاضی مهندسی
     

آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از 240 کتاب ارزشمند در زمینه ریاضیات و آمار مالی

آرشیوی شامل بیش از 220 کتاب در زمینه نرم‌افزارهای تخصصی ریاضی، محاسبه و تحلیل

آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از 370 کتاب در زمینه محاسبات عددی

آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از 550 کتاب در زمینه ریاضی مهندسی

     
36,000 تومان خرید مجموعه دوم کتاب‌های سرمایه‌گذاری و امور مالی؛ ریاضیات و آمار مالی 36,000 تومان خرید مجموعه سوم کتاب‌های ریاضیات؛ نرم‌افزارهای ریاضی 36,000 تومان خرید مجموعه دوم کتاب‌های ریاضیات؛ محاسبات عددی 36,000 تومان خرید مجموعه اول کتاب‌های ریاضیات؛ ریاضی مهندسی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
مجموعه دوم کتاب‌های آمار؛ آمار ریاضی مجموعه اول کتاب‌های مهندسی مکانیک؛ اصول و مبانی، ریاضیات و فیزیک، مکانیک کلاسیک مجموعه سوم کتابهای فیزیک؛ فیزیک محاسباتی، فیزیک ریاضی، مسائل و حل مسائل آموزش کاربردی 13 Maple-ابزار حرفه ای محاسبات ریاضی-اورجینال
     

آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از 540 کتاب در زمینه آمار ریاضی

آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از 260 کتاب در زمینه اصول و مبانی مهندسی مکانیک

آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از ۳۶۰ کتاب در زمینه ریاضیات و محاسبات فیزیک

-ابزار حرفه ای محاسبات ریاضی-اورجینال-بیش از11ساعت مطالب آموزشی+مثالهای کاربردی

     
36,000 تومان خرید مجموعه دوم کتاب‌های آمار؛ آمار ریاضی 36,000 تومان خرید مجموعه اول کتاب‌های مهندسی مکانیک؛ اصول و مبانی، ریاضیات و فیزیک، مکانیک کلاسیک 36,000 تومان خرید مجموعه سوم کتابهای فیزیک؛ فیزیک محاسباتی، فیزیک ریاضی، مسائل و حل مسائل 7,500 تومان خرید آموزش کاربردی 13 Maple-ابزار حرفه ای محاسبات ریاضی-اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
نرم افزارهای تخصصی مهندسی ریاضی و آمار-اورجینال نرم افزار های تخصصی ریاضیات و آمار-اورجینال اموزش جامع مفاهیم پایه ریاضی برای کودکان با تایید وزارت آموزش و پرورش-اورجینال اموزش جامع مفاهیم پایه ریاضی برای کودکان با تایید وزارت آموزش و پرورش-اورجینال
     

نرم افزار های تخصصی ریاضیات و آمار-اورجینال- فیلم آموزش نصب و فعالسازی

نرم افزار های تخصصی ریاضیات و آمار-اورجینال- فیلم آموزش نصب و فعالسازی

اموزش جامع مفاهیم پایه ریاضی برای کودکان-اوجینال-مناسب کودکان 4 تا8 سال-

اموزش جامع مفاهیم پایه ریاضی برای کودکان-اوجینال-مناسب کودکان 4 تا8 سال-

     
10,300 تومان خرید نرم افزارهای تخصصی مهندسی ریاضی و آمار-اورجینال 6,900 تومان خرید نرم افزار های تخصصی ریاضیات و آمار-اورجینال 6,900 تومان خرید اموزش جامع مفاهیم پایه ریاضی برای کودکان با تایید وزارت آموزش و پرورش-اورجینال 6,900 تومان خرید اموزش جامع مفاهیم پایه ریاضی برای کودکان با تایید وزارت آموزش و پرورش-اورجینال
     
     

  صفحه:

 
1 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code